Participant la cursul de directori tehnici organizat, la București, pentru toate țările membre FIRA, președintele forului rugbistic european FIRA-AER, Jean Claude-Baque, și-a exprimat admirația pentru echipele naționale de juniori ale României, care au câștigat, recent, două titluri continentale, la ambele performanțe contribuind și jucătorii constănțeni.
- Publicitate -
"La U19, românii au avut capul limpede în finală și au știut să mențină diferența în favoarea lor, deși au avut parte de un meci foarte strâns (n.r. - 31-28 cu Georgia). La U21, România este, în acest moment, cu 3-4 ani înaintea tuturor celorlalte națiuni care s-au aflat la CE (n.r. - 37-0 în finala cu Rusia). România poate sta liniștită în următorii ani", a declarat Baque.
Conform site-ului rugby.ro, președintele FIRA-AER a fost prezent și la slujba de comemorare a fostului internațional român Rene Chiriac, decedat toamna aceasta.