România s-a luat la trântă cu Germania la Cupa Mondială de handbal feminin/Vezi aici rezultatele

de Cuget Liber Miercuri, 21 Septembrie 2011 415
România a început în forță partida cu Germania, conducând cu 4-1 (min. 6) și 7-5 (min. 15), dar la fel ca în prima zi a Cupei Mondiale, spre pauză a scăzut ritmul, ratările făcându-și loc din ce în ce mai des (8-10, min. 21). "Treziți-vă, terminați cu greșelile astea neforțate", a spus antrenorul Radu Voina, obligat să ceară time-out, după câteva minute fără gol.Jocul a continuat cu Germania la conducere(11-8, min. 24), tricolorele reușind egalarea abia în minutul 29, 12-12. La pauză: 14-12, România primind încă două goluri în ultimul minut.Jocul României nu a fost mai strălucit nici în repriza secundă. Câteva momente bune ale handbalistelor antrenate de Radu Voina nu au fost suficiente, pentru a întoarce soarta partidei. Germania a condus în permanență, cu 2-3 goluri, iar cu 10 minute înainte de final, avea 25-21 și părea să fi tranșat confruntarea. Astfel, România bifează a doua înfrângere, dar și ratarea calificării în semifinale, după ce a fost învinsă a doua oară, la competiția de la Aarhus, scor 31-29 (14-12), în fața Germaniei.