Sabrina Voinea, fiica celebrei Camelia Voinea, aur cu echipa României de gimnastică la FOTE

de Mircea GHIȚĂ Vineri, 29 Iulie 2022 273
Echipa de gimnastică a României a cucerit medalia de aur, iar Amalia Puflea a obţinut arginul în proba individual-compus, miercuri, la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2022. Competiția are loc la Banska Bistrica, în Slovacia.
Gimnastele tricolore au deschis calificările la FOTE 2022 și au obținut următoarele punctaje la individual-compus: Amalia Puflea 51.650 (medalie argint), Amalia Ghigoarţă - 50.550 (locul 5), Sabrina Voinea - 48.950 (locul 11).
Medalia de aur a revenit sportivei germane Helen Kevric (51.750).

Pe echipe, România s-a clasat pe primul loc (102.950), iar în finalele pe aparate s-au calificat Sabrina Voinea (sărituri, nota 13,275, locul 4), Amalia Ghigoarţă (paralele, 13.000, locul 6), Amalia Puflea (bârnă, 12.900, locul 2), Amalia Puflea (sol, 13.000, locul 2) şi Sabrina Voinea (sol, 12.650, locul 4).