Sevilla s-a calificat în finala Cupei Spaniei

de Marian BOCAI Vineri, 12 Februarie 2010 1116
Sevilla s-a calificat în finala Cupei Spaniei, deși a pierdut manșa secundă a semifinalelor, 0-1 pe terenul lui Getafe (gol Roberto Soldado - min. 52). În tur, Sevilla se impusese cu 2-0, astfel că va juca pentru titlu. În precedentele 12 partide (de campionat și Cupă), înaintea întâlnirii de miercuri seară cu Getafe, Sevilla câștigase cinci și pierduse șapte. Returul celei de-a doua semifinale s-a jucat aseară, Racing Santander primind vizita lui Atletico Madrid, echipă care câștigase primul meci cu 4-0. Finala se va juca pe 26 mai. Altfel, atacantul român Daniel Niculae a acces cu echipa sa, Auxerre, în sferturile Cupei Franței, după ce a trecut în optimi, pe teren propriu, de Plabennec (liga a III-a), cu 4-0 (1-0). Niculae a intrat pe teren în minutul 65, la scorul de 3-0, înlocuindu-l pe marocanul Kamel Chafni.