Vineri, 05 Iunie 2026

Simona Halep, devansată în topul celor mai bogate tenismene din lume

de Mircea GHIȚĂ Marţi, 19 August 2025 280 < 1 min citire
Simona Halep, devansată în topul celor mai bogate tenismene din lume
Trecută în plan secund la nivelul tenisului mondial, Simona Halep a început să piardă teren. Până de curând, fosta sportivă din România ocupa locul 4 din punct de vedere al banilor obținuți din acest sport, la feminin.
Cu o avere din tenis în valoare de 40,236,618 de dolari, Simona Halep era devansată doar de surorile Williams. Acum însă, Simona a fost depășită și de Iga Swiatek, care a cucerit turneul de la Cincinnati.
Prezentă la Iași, săptămânile trecute, unde a făcut show la demonstrativul de la „Iași Open”, Simona Halep a vorbit și despre viitorul tenisului feminin românesc.
Fostul numărul 1 mondial speră ca, în viitorul apropiat, România să aibă o nouă Simona Halep.
„Sperăm cât mai curând! Asta ține de fiecare sportiv. Trebuie să muncească, să fie serios și să se dedice în totalitate acestui sport.
Eu în formă nu prea mai sunt, că nu m-am mai antrenat. Tenisul nu cred că se uită și nu îl voi uita niciodată. Îmi lipsește tenisul, dar sunt și foarte bine fără el. Sunt într-o perioadă de odihnă completă acum”, a declarat Simona Halep, în cadrul unei conferințe de presă.
Taguri
Articolul anterior Guvernul înăsprește pedepsele pentru violența domestică: agresorii riscă sancțiuni mai dure
Articolul următor Dana Constantinescu renunță la mandatul de consilier județean

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei