Simona Halep o va întâlni în semifinale, la Roma, pe nr. 1 mondial, Serena Williams

de Andrei ALDEA Sâmbătă, 18 Mai 2013 105
Jucătoarea de tenis Simona Halep (nr. 64 mondial) a mai obținut o victorie de senzație la turneul Internazionali BNL d’Italia, desfășurat la Roma. Constănțeana în vârstă de 21 ani a învins, ieri, pe sârboaica Jelana Jankovic, nr. 13 mondial, și s-a calificat în semifinalele turneului dotat cu premii în valoare totală de 2.369.000 dolari. După un meci maraton de două ore, 34 de minute și 12 secunde, Halep a învins-o pe Jankovic cu 4-6, 6-0, 7-5. Sâmbătă, în semifinale, constănțeanca va întâlni cea mai bună jucătoare de pe glob a momentului, americana Serena Williams, care a trecut în sferturi de spaniola Carla Suarez Navaro, scor 6-2, 6-0.