Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinale la Pattaya

de Ovidiu ADRIAN Vineri, 31 Ianuarie 2014 53
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, a treia favorită a turneului WTA de la Pattaya (Thailanda), a ratat calificarea în semifinalele competiției de 250.000 de dolari, după ce a fost învinsă, vineri, de Karolina Pliskova (Cehia), cu 1-6, 7-6 (3), 6-0, în sferturile de finală. Cîrstea (23 ani, 23 WTA) a început foarte bine meciul și și-a adjudecat primul set cu 6-1, în doar 25 de minute. Sorana nu a reușit să se desprindă în setul secund și l-a pierdut în cele din urmă la tiebreak, pentru ca în setul decisiv să cedeze total în fața unei jucătoare (21 ani) aflate pe locul 66 în lume. Sorana Cîrstea, care la ediția de anul trecut se oprise în semifinale, învinsă de rusoaica Maria Kirilenko (6-0, 6-2), va primi pentru participare un cec de 6.200 dolari și 60 de puncte WTA, informează Agerpres.