Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Sorana Cîrstea, calificare lejeră în sferturile de finală la Osaka

de Mircea GHIȚĂ Miercuri, 15 Octombrie 2025 218 1 min citire
Sorana Cîrstea, calificare lejeră în sferturile de finală la Osaka
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Osaka (Japonia), dotat cu premii totale de 275.094 de dolari, după ce a învins-o fără drept de apel pe Katie Boulter, cu 6-3, 6-1.
Cîrstea (35 ani, 51 WTA) a obținut victoria în 69 de minute, la prima sa confruntare cu britanica Boulter (29 ani, 59 WTA).
Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 6.815 dolari și 54 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câștigătoarea dintre cehoaica Marie Bouzkova, a cincea favorită, și elvețianca Viktorija Golubic.
Tot miercuri, Jaqueline Cristian a dispus cu 0-6, 6-4, 6-2 de jucătoarea spaniolă Jessica Bouzas Maneiro, cap de serie numărul opt.
În sferturi, Jaqueline Cristian (27 ani, 47 WTA) o va întâlni pe principala favorită, japoneza Naomi Osaka, victorioasă cu 7-6 (8/6), 3-6, 6-2 în fața olandezei Suzan Lamens, campioana en titre.
Jaqueline Cristian și Naomi Osaka (27 ani, 16 WTA) nu s-au înfruntat până acum în circuitul profesionist.
În alt meci din optimi, sârboaica Olga Danilovic a dispus de americanca Ashlyn Krueger cu 6-4, 6-4
La dublu, Cristian și Danilovic au fost învinse de cuplul Nadia Kicenok (Ucraina)/Makoto Ninomiya (Japonia), cu 7-5, 5-7, 10-6, în sferturile de finală.
Taguri
Articolul anterior Copilă de opt ani, violată de un bărbat de 70 de ani. Individul era "prieten de familie"
Articolul următor Legea pensiilor private, adoptată în Parlament. Cine va beneficia de bani

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei