Dunărea Brăila - CS Tomis, în Challenge Cup la handbal feminin Speranța moare ultima

de Sorin MIHALACHE Sâmbătă, 15 Martie 2008 373
Meci pe viață și pe moarte, sâmbătă, la Brăila, unde localnica Dunărea și CS Tomis dispută manșa a doua a sferturilor de finală ale Challenge Cup la handbal feminin. Partida se anunță infernală pentru constănțence. După ce, săptămâna trecută, în Sala Sporturilor, au câștigat chinuit, 25-23, handbalistele antrenate de Lucian Râșniță, Ion Pușcașu și Mihaela Pârâianu vor avea viață grea în orașul de la Dunăre. Pentru a mai spera la calificare, jucătoarele Tomisului trebuie să elimine greșelile din apărare și să transforme în gol fiecare ocazie ivită. Dar, dacă nu își va pune ordine în joc și nu va sta concentrată 60 de minute din 60, formația de pe litoral va fi eliminată cu siguranță din competiție, pentru că Dunărea este un adversar de calibru. "Fetele s-au pregătit toată săptămâna cu gândul la calificare. Își doresc mult o evoluție care să le permită să meargă mai departe. Va fi foarte greu, dar nu imposibil", a declarat directorul executiv al CS Tomis, prof. Traian Bucovală. Echipa constănțeană a plecat, vineri dimineață, spre Brăila și a efectuat, după-amiază, un antrenament de acomodare cu Sala Polivalentă. În lotul Tomisului, nu există probleme de ordin medical, toate jucătoarele fiind apte de a intra în teren. Partida începe la ora 11 și este arbitrată de brigada Eduard Borisov / Oleg Tarasikov (Rusia); observator EHF - Galina Zakharova (Ucraina).