Duminică, 07 Iunie 2026

Sportul românesc, din nou îndoliat. A murit antrenorul Angheluș Beșleagă

de Sorin MIHALACHE Duminică, 29 Noiembrie 2020 294 1 min citire
Sportul românesc, din nou îndoliat. A murit antrenorul Angheluș Beșleagă
Foto: Facebook / Federaţia Română de Haltere
Nici nu s-au stins bine ecourile morţii preşedintelui CS Cleopatra Mamaia, Vasile Chirondojan, că sportul românesc este din nou îndoliat.
Sâmbătă, 28 noiembrie, la ora 9.30, a încetat din viaţă antrenorul Angheluș Beșleagă, de la secția de haltere a Liceului cu Program Sportiv Constanța. Antrenorul în vârstă de 42 de ani era internat la spitalul din Medgidia, infectat fiind cu virusul Covid-19.
„Acum câteva zile, s-a simțit rău, a fost transportat la spital, dar nu a fost internat, ci a urmat un tratament acasă. S-a simțit apoi mai rău, a ajuns la spital cu afecțiuni grave pulmonare, iar sâmbătă dimineaţă, a încetat din viață.
Este o pierdere importantă pentru sportul constănţean. Angheluş Beşleagă a fost un om dedicat meseriei, sportului, educaţiei. Atât de dedicat și pasionat de ceea ce face încât îşi transformase inclusiv casa din Nisipari în sală de antrenament pentru copiii din zonă”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, directorul Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, prof. Andrei Szemerjai.
XXX
Mesaje de condoleanţe au mai transmis Elena Frîncu, Ilie Floroiu, Sorin Başturea şi colectivul de la CS Farul, dar şi preşedintele Federaţiei Române de Haltere, Nicu Vlad: „Sincere condoleanţe familiei! Drum lin, Angheluş, Dumnezeu să te odihnească în pace!
Taguri
Articolul anterior FC Viitorul, eliminată din Cupa României. FC Farul, în optimi după şapte ani!
Articolul următor HC Dobrogea Sud, învinsă de Dinamo în derby-ul Ligii Naţionale

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei