Sporturi de iarnă / Sănii româneşti lente, pe pârtia de la Sigulda, la Cupa Mondială

de Sorin MIHALACHE Marţi, 10 Ianuarie 2023 112
La Sigulda (Letonia), la Cupa Mondială de sanie, în competiția masculină, sportivul român Valentin Crețu a terminat la general pe locul 19, după ce în prima manșă a fost al 14-lea. Colegul său Eduard Crăciun a sosit al 23-lea, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.
De asemenea, la etapa de Cupă Mondială de bob de la Winterberg (Germania), dublul Mihai Tentea (pilot) / Mihai Păcioianu (împingător) a încheiat competiția pe locul 12. Iar în proba de bob 4 persoane, România, cu Mihai Tentea, Mihai Păcioianu, George Iordache și Ciprian Daroczi, s-a clasat a 13-a.
Pentru bob, urmează săptămâna aceasta Cupa Mondială de la Altenberg, iar pentru sanieri, Campionatul European de la Sigulda.