Steaua, Dinamo şi Rapid, calificate la turneul final al Cupei României la volei masculin

de Sorin MIHALACHE Vineri, 08 Decembrie 2023 340
Echipele masculine de volei CSA Steaua Bucureşti, CS Dinamo Bucureşti şi CS Rapid Bucureşti s-au calificat la turneul Final Four al Cupei României, după ce s-au impus în partidele jucate în manşa secundă a sferturilor de finală.
Misiune relativ uşoară pentru CSA Steaua Bucureşti, care a dispus, pe teren propriu, de SCM Zalău cu scorul de 3-0 (25-22, 25-22, 25-20), după ce se impusese şi în deplasare, cu 3-2.
Mircea Peţa (16 puncte), Lukasz Wiese (12) şi Gabriel Bontea (12) au fost cei mai eficienţi jucători ai Stelei, în timp ce Andrei Octavian Ana (15) s-a evidenţiat de la oaspeţi.
CS Dinamo Bucureşti a contabilizat şi ea două victorii în faţa nou-promovatei CSM Corona Braşov, liderul surpriză al Diviziei A1. Dinamo a obţinut calificarea sub Tâmpa, câştigând cu scorul de 3-1 (25-22, 25-18, 27-29, 25-21), după ce se învinsese şi în Şoseaua Ştefan cel Mare, cu 3-0.
Bela Bartha (13 puncte), Rareş Bălean (12) şi Sergio Luiz Felix Junior (12) s-au remarcat de la Dinamo, iar Cristiano Oliveira Dos Santos (11) a fost cel mai bun de la Corona.
CS Rapid Bucureşti a reuşit să o elimine pe deţinătoarea trofeului, SCM U Craiova, fără a ceda un set în această „dublă”. Rapid a câştigat în Giuleşti cu scorul de 3-0 (25-21, 25-23, 25-16), condusă de Amir Ghafour (18) şi de Nicolas Marechal (12).
CSM Arcada Galaţi a completat „careul de aşi” după o dublă victorie cu 3-0 în faţa formaţiei CS U Cluj, pe malul Dunării.
În etapa a 8-a a Diviziei A1, voleibaliştii de la CSM Constanţa au înfruntat un adversar redutabil la Sala Sporturilor. SCM U Craiova, echipă calificată în optimile de finală ale Cupei CEV, şi-a impus jocul şi şi-a adjudecat toate cele trei puncte, scor 3-1.
Jucătorii antrenaţi de Cristian Imhoff şi Răzvan Parpală au cedat primele două seturi, 17-25, respectiv 20-25, apoi au câştigat de o manieră categorică setul al treilea, cu 25-18. Din păcate, mult aşteptata revenire nu s-a mai produs, setul al patrulea fiind adjudecat tot de olteni, cu 25-16.
Au evoluat pentru CSM Constanţa: Dinculescu (22 puncte), Vidoni (20), Druţă (6), Grigore (4), Badea (4), Frîncu (3), St Jean (2), Gavriz - libero (25 preluări, 46% pozitive, 15% excelente), Arquez, Asmarandei, Constantinescu.
Etapa următoare, CSM Constanţa va juca, în deplasare, cu Unirea Dej.