Steliana Nistor, campioană la Naționalele României

de Cuget Liber Luni, 30 Iunie 2008 259
Gimnasta Steliana Nistor a cucerit titlul de campioană națională la individual compus și s-a impus în toate finalele pe aparate, profitând și de absența Sandrei Izbașa, care s-a accidentat. La individualul compus al întrecerii de la Ploiești, Nistor a obținut, sâmbătă, un punctaj de 61,900, devansându-le pe Andreea Grigore (locul 2), 59,550 puncte, și pe Andreea Acatrinei (locul 3), 58,975 puncte. Cea mai bună gimnastă din echipa națională feminină a României, Sandra Izbașa, s-a accidentat la gleznă, sâmbătă, înaintea începerii concursului și a plecat, împreună cu tatăl său, de la Ploiești la București, pentru efectuarea unei radiografii. Sportiva efectua încălzirea la sărituri, primul aparat la care urma să evolueze în concurs, dar o aterizare prea joasă a condus la accidentarea care a împiedicat-o să mai participe. Izbașa nu a evoluat la finalele pe aparate de ieri, medicii recomandându-i o pauză de două zile. Rămasă fără principala concurentă, Steliana Nistor a defilat și în aceste finale, câștigându-le pe toate: la sol - 15,675 puncte, la paralele - 16,600p, la sărituri - 15,125p, la bârnă - 15,450p. În întrecerea feminină pe echipe, s-a impus CSA - CSS3 Steaua, urmată de CSS Cetate Deva 1 și CSS7 CS Dinamo București. Gimnastele lotului național vor pleca joi în Italia, unde, sâmbătă, vor participa la un triunghiular, alături de echipa țării gazdă și de Brazilia. La băieți, a câștigat Răzvan Șelariu La individual compus masculin, s-a impus Răzvan Șelariu, cu un punctaj total de 89,700, devansându-i pe Adrian Bucur și Andrei Ursache. Pe echipe, a câștigat Dinamo I, care i-a avut în componența pe Cosmin Popescu, Robert Stănescu, Răzvan Șelariu, Flavius Koczi, Marian Drăgulescu și Cosmin Malița. Pe poziția a doua s-a clasat CSM Bistrița, iar locul 3 a fost ocupat de Dinamo II.