Stofă de campion. Gabriel Burtănete, medaliat cu aur la Europene

de Sorin MIHALACHE Duminică, 13 Decembrie 2020 161
Veşti bune de la Campionatele Europene de gimnastică masculină pentru juniori de la Mersin (Turcia), unde Gabriel Burtănete a cucerit, duminică, 13 decembrie, medalia de aur în finala de la sărituri.
Burtănete a primit cea mai mare medie şi în calificări, iar în finală s-a impus cu 14,283, după sărituri de 14,266 şi 14,300.
Medalia de argint i-a revenit ucraineanului Ilia Kovtun (14,033), cea de bronz, turcului Bora Tarhan (14,016), în timp ce românul Robert Burtănete, fratele campionului, s-a clasat pe locul patru, cu 13,899.
„După aurul mondial de juniori de anul trecut și bronzul de la Fote Baku, Gabi și-a arătat potențialul la sărituri și în condiții fizice grele, accidentare la glezne. Felicitări, Gabi! Felicitări, antrenorilor tăi!”, au transmis reprezentanţii Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.
Gabriel Burtănete a fost aproape de podium la inele, terminând al patrulea, cu 12,966, la mică diferenţă de medaliatul cu bronz, Bora Tarhan, 13,000.
La paralele, Robert Burtănete a ocupat ultimul loc în finală (8), cu 11,833.