Duminică, 07 Iunie 2026

Suporter al Stelei Roșii, condamnat la 10 ani de închisoare pentru tentativă de omor

de Cuget Liber Sâmbătă, 20 Septembrie 2008 436 < 1 min citire
Un fan al formației Steaua Roșie Belgrad a fost condamnat la 10 ani de închisoare, fiind acuzat că a încercat să omoare un polițist îmbrăcat în civil în timpul unui meci din campionat disputat în luna decembrie a anului trecut, informează ediția de vineri a cotidianului "Marca".
Inculpatul, pe numele său Uros Misici, a negat că ar fi încercat să-l omoare pe agent și a susținut că intenția sa a fost aceea de a-i provoca doar unele răni victimei, însă tribunalul din Belgrad a respins argumentele sale.
Judecătorii au precizat că această pedeapsă severă ar trebui să reprezinte un avertisment pentru huliganii din lumea sportului.
"A fost un atac barbar, brutal și monstruos asupra unui polițist, iar autoritățile au dreptul să se apere atunci când sunt atacate de o asemenea manieră. Incidentul a fost neprovocat și poate fi considerat drept tentativă de omor. Exemplele de bună conduită sunt neglijate și ignorate în Serbia, pe când violența este privită ca un act de eroism", a afirmat unul dintre judecătorii care s-au ocupat de acest caz.
Camerele video au surprins scena în care Misici (20 de ani) l-a ars cu o torță pe corp și pe față pe ofițerul Nebojsa Trajkovic.
Taguri
Articolul anterior Urziceni a făcut 0-0 acasă la Hamburg
Articolul următor Nu tratați virozele respiratorii cu antibiotice!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei