Duminică, 07 Iunie 2026

Tecău nu va mai ridica, anul acesta, trofeul pe zgura Suedeză de la Bastad

de Andrei ALDEA Joi, 11 Iulie 2013 95 < 1 min citire
Pe terenurile turneului ATP 250 de la Bastad (Suedia), unde, în ultimii trei ani, tenismanul constănțean Horia Tecău făcea legea alături de Robert Lindstedt, cu care nu mai colaborează însă de ceva vreme, iată că, în ediția de anul acesta, sportivul în vârstă de 28 ani nu a trecut nici de primul tur.
Formând pereche cu Marius Copil (nr. 399 mondial la dublu), cu care a mai jucat în Cupa Davis, Tecău a fost învins în runda inaugurală de dublul Jan Hajek (Cehia, nr. 797 mondial) / Filip Polasek (Slovacia, nr. 37 mondial), scor 7-5, 6-3, după un meci care a durat o oră, trei minute și 53 de secunde.
Horia Tecău, care a coborât săptămâna aceasta până pe locul 16 în ierarhia mondială de dublu, de pe locul 9, a fost câștigător al ultimelor trei ediții la SkiStar Sweedish Open, împreună cu suedezul Robert Lindstedt. Acesta din urmă este principal favorit și joacă împreună cu canadianul Daniel Nestor. 
Taguri
Articolul anterior Doi dintre cei cinci înotători români participanți la Europene sunt constănțeni
Articolul următor Radu Comănici de la PRM Constanța merge pe mâna lui Corneliu Vadim Tudor

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei