Tenis / Djokovic a abandonat în sferturi turneul de la Dubai, după 17 finale consecutive

de Cuget Liber Vineri, 26 Februarie 2016 136
Tenismanul sârb Novak Djokovic, principalul favorit al turneului ATP de la Dubai, a abandonat în sferturile de finală ale acestei competiții, dotată cu premii în valoare totală de 2.249.215 dolari, după ce a pierdut primul set al partidei cu spaniolul Feliciano Lopez (6-3), programată joi.

Djokovic, care a înregistrat miercuri a 700-a victorie din cariera sa, a ratat astfel șansa de a egala, în această săptămână, recordul lui Ivan Lendl, care a disputat 18 finale consecutive în 1981-1982.
Jucătorul sârb, în vârstă de 28 ani, actualul lider al clasamentului ATP, a câștigat de patru ori până acum turneul de la Dubai (2009, 2010, 2011 și 2013) și a disputat 17 finale consecutive în circuitul ATP, începând din ianuarie 2015.
Feliciano Lopez va juca în semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite cu cipriotul Marcos Baghdatis, care l-a învins în sferturi, cu 7-5, 6-0 pe spaniolul Roberto Bautista, cap de serie numărul 4.