Tenis / Irina Bara, sfert-finalistă în turneul WTA de la Montevideo, în proba de dublu

de Sorin MIHALACHE Joi, 24 Noiembrie 2022 153
Perechea Irina Bara (România) / Reka-Luca Jani (Ungaria) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Montevideo (Uruguay), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de dolari.
În optimi, românca şi partenera sa au învins cuplul Guillermina Grant (Uruguay) / Noelia Zeballos (Bolivia), scor 7-6 (5), 2-6, 10-3, după o partidă care a durat o oră şi 34 de minute.
Graţie accesului în sferturile de finală, perechea româno-maghiară şi-a asigurat un cec de 1.250 de dolari şi 29 de puncte WTA la dublu. Următoarele lor adversare sunt Andrea Gamiz (Venezuela) şi Eva Vedder (Olanda), favoritele nr. 3.
La simplu, Irina Bara s-a calificat în optimi, fază în care o va înfrunta pe chinezoaica Xiaodi You.