Tenis / Simona Halep o va înfrunta pe tunisianca Jabeur în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid

de Sorin MIHALACHE Marţi, 03 Mai 2022 176
Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 21 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid (Spania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 6.575.560 de euro.
În optimi, românca a învins-o, în două seturi simetrice, scor 6-4, 6-4, pe Cori Gauff (SUA; 18 ani, 16 WTA, cap de serie nr. 14), după o partidă care a durat o oră şi 14 minute.
Graţie accesului în sferturi, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 169.650 de euro şi 215 puncte WTA. Următoarea sa adversară este tunisianca Ons Jabeur (27 ani, 10 WTA), care a învins-o în optimi pe elveţianca Belinda Bencic, campioana olimpică, scor 6-2, 3-6, 6-2.