Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul unu mondial, a debutat cu dreptul la Turneul Campionilor care are loc la Londra, învingându-l în două seturi, 6-3, 6-2, după o oră și 14 minute de joc, pe compatriotul său David Ferrer, marți într-o partidă din cadrul Grupei A a competiției, transmite Agerpres.ro.
- Publicitate -
Nadal a înregistrat cu această ocazie cea de-a 21-a sa victorie în 26 de partide disputate împotriva colegului său din echipa de Cupa Davis a Spaniei și mai trebuie să câștige un singur meci la acest turneu pentru a-și păstra fotoliul de lider al clasamentului ATP la finalul anului, performanță pe care a mai realizat-o în 2008 și 2010.
Marți seara, la O2 Are din Londra este programată partida dintre sârbul Novak Djokovic, actualul număr 2 mondial, și elvețianul Roger Federer, contând pentru Grupa B a Turneului Campionilor.