Dinamo București - HCM Constanța 27-31, în Liga Națională de handbal masculin Titlul ajunge din nou pe litoral

de Sorin MIHALACHE Joi, 16 Aprilie 2009 242
HCM Constanța a demonstrat că este cea mai valoroasă echipă de handbal masculin din România. Dobrogenii au câștigat meciul de la București, cu Dinamo, scor 31-27, și se pregătesc să sărbătorească cel de-al patrulea titlu de campioană din ultimii șase ani. Derby-ul Dinamo - HCM, restanță din etapa a 22-a a Ligii Naționale, a fost dominat din primul până în ultimul minut de echipa vizitatoare. Cu o apărare beton și beneficiind de serviciile unui portar (Ionuț Stănescu) în mare formă, trupa antrenată de Zoran Kurteș și Eden Hairi a condus permanent pe tabela de marcaj, dinamoviștii nereușind niciodată să se apropie la mai mult de două goluri. La pauză, HCM conducea deja cu 14-11, iar în repriza secundă, în care gazdele au riscat mult, Toma (infiltrat chiar ca pivot), Buricea și Nicolae au lovit decisiv. Cartonașul roșu primit de Adzic n-a mai contat, Constanța impunându-se cu 31-27. Pentru HCM, au marcat Toma (10), Nicolae (7), Buricea (4), Sadoveac, Adzic, Csepreghi, Sabou (câte 2), Hejtmanek și Băiceanu (câte 1). În clasament, HCM și-a consolidat prima poziție, cu 38 de puncte, iar șansele de a mai fi ajunsă din urmă de UCM Reșița (2, 33 p) sau Dinamo (3, 32 p) sunt aproape nule. Etapa viitoare (sâmbătă, 25 aprilie), HCM va întâlni, la Sala Sporturilor, pe Știința Bacău.