Vineri, 05 Iunie 2026

Rusia - Franța 25-22, în finala Campionatului Mondial de handbal feminin Trofeul ia calea Moscovei, pentru a treia oară consecutiv

de Sorin MIHALACHE Luni, 21 Decembrie 2009 797 1 min citire
Trofeul ia calea Moscovei, pentru a treia oară consecutiv
Foto: ProSport
Echipa națională de handbal feminin a Rusiei s-a impus, ieri, cu scorul de 25-22 (14-11), în fața reprezentativei Franței, în finala Campionatului Mondial din China și a câștigat, astfel, medalia de aur pentru a treia oară consecutiv. Formația lui Trefilov era deținătoarea titlului mondial, cucerit în 2007, în Franța. În total, Rusia deține patru titluri mondiale (2001, 2005, 2007, 2009).
Medalia de argint a revenit Franței, în timp ce bronzul a fost adjudecat de Norvegia, deținătoarea titlului olimpic și european, care a învins Spania, în finala mică, scor 31-26. Pe locul cinci s-a clasat Danemarca, iar pe șase, Coreea de Sud.
Echipa ideală a turneului final, din care nu face parte nicio româncă, este următoarea: cel mai bun portar - Irina Suslina (Rusia); cea mai bună extremă stânga - Camilla Herrem (Norvegia); cel mai bun inter stânga - Mariama Signate (Franța); cel mai bun centru - Allison Pineu (Franța); cel mai bun inter dreapta - Marta Mangue (Spania); cea mai bună extremă dreapta - Linn-Kristin Riegelhuth (Norvegia); cel mai bun pivot - Begona Fernandez (Spania).
MVP-ul turneului final din China a fost declarată rusoaica Ljudmila Postnova.
La această ediție a Campionatului Mondial, România a ocupat locul opt, după ce a fost învinsă de Norvegia în grupele preliminare, de Spania în grupa principală și de Germania în meciul pentru locul din clasamentul final.
Taguri
Articolul anterior Handbaliștii tricolori, o victorie și o remiză în "dubla" cu Macedonia
Articolul următor "La adăpost" de oamenii străzii

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei