Campionatul Naţional de rugby juniori U20 Victorie cu punct bonus pentru CSM Constanţa la Bucureşti

de Sorin MIHALACHE Marţi, 29 Noiembrie 2022 88
Echipa de rugby juniori U20 CSM Constanţa s-a impus, cu scorul de 42-6, în partida cu CSA CSS Steaua Bucureşti, disputată pe stadionul „Ghencea”, în cadrul etapei a cincea a Campionatului Naţional.
După 10-6 la pauză, jucătorii antrenaţi de Nicolae Radu Mocanu şi Victor Bezuşcu au făcut o repriză secundă formidabilă. Ei s-au dezlănţuit şi au culcat de cinci ori balonul în terenul de ţintă advers. Marian Bodorin şi compania au încheiat meciul cu şase încercări, trei transformări şi două lovituri de pedeapsă, Ionuţ Sava fiind desemnat omul meciului.
Lotul cu care CSM Constanţa a abordat întâlnirea a fost format din Petre Alexandru Popa, Marian Bodorin (cpt.), Hristu Puiu, Nicolaie Ursu, Ionuţ Ispilat, Mihai Chirică, Liviu Stoian, Marius Nazîru, Alexandru Sava, Ionuţ Sava, Răzvan Călin, Alexandru Neagu, George Sandu, Alin Luca, Marian Muntianu, Florin Perici, Eduard Matei, Gabriel Motrea, Vasile Plotună, Ştefan Motrea, Silviu Albu, Cristian Sandu şi Andrei Chifor.
În celălalt meci al rundei, CSS 2 CNE Baia Mare - ACSOV Pantelimon 13-15.
Cu două victorii şi un egal în trei etape, dar şi două puncte bonus ofensive, CSM Constanţa acumulează 12 puncte şi egalează liderul CNAV-CS Dinamo Bucureşti. CSM Constanța are însă o diferenţă de puncte superioară, 100-28 (+72), faţă de Dinamo, 97-54 (+43).
Pentru echipa constănţeană, urmează meciul cu ACSOV Pantelimon, restanţă din etapa a treia, programat duminică, 4 decembrie, de la ora 13.00, în deplasare.