Duminică, 07 Iunie 2026

Douăzeci de limbi noi, între care și româna, introduse în aplicația de traducere vizuală a Google

de Cuget Liber Joi, 30 Iulie 2015 268 < 1 min citire
Douăzeci de limbi noi, între care și româna, introduse în aplicația de traducere vizuală a Google
Gigantul american Google a anunțat miercuri că a adăugat 20 de limbi naționale noi la aplicația sa de traducere instantanee bazată pe camera foto din telefonul mobil, informează agenția France Presse.Prin urmare, aceasta aplicație funcționează acum în 27 de limbi și constă în 'filmarea' cu telefonul a unui text, panou, meniu de restaurant și traducerea automată a conținutului.
Textul este tradus în timp real în limba aleasă, fără a fi nevoie de o conexiune la internet, explică AFP.
De asemenea, Google încearcă să creeze o opțiune de traducere vocală 'mai rapidă și mai flexibilă' ca instrument al 'Google Translate'. Aplicația permite și efectuarea de traduceri de text din imagini foto, serviciu care este deja disponibil în 37 de limbi.
Traducerea vizuală instantanee a început cu șapte limbi: engleza, franceza, germana, italiana, portugheza, rusa și spaniola.
Noile limbi introduse de Google sunt bulgara, catalana, croata, ceha, daneza, olandeza, filipineza, finlandeza, maghiara, indoneziana, lituaniana, norvegiana, poloneza, româna, slovaca, suedeza, turca și ucraineana.
Taguri
Articolul anterior Indemnizație de șomaj pe o perioadă pentru absolvenții instituțiilor de învățământ
Articolul următor "Ponta face foarte mult rău acestei țări, trebuie să demisioneze. Aroganța l-a distrus!"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Tehnologie

Ultima oră

Titlurile zilei