Americanii produc prima mare surpriză: Anglia - SUA 1-1

342
Sâmbătă seară, la Rastenburg, Statele Unite au fost la un pas de a repeta uriașa surpriză din 1950, când echipa americană, formată numai din fotbaliști semi-profesioniști, izbutea să învingă Anglia lui Alf Ramsey cu 1-0, la Mondialul brazilian.
În primul meci din Grupa C a Cupei Mondiale din Africa de Sud, englezii păreau a avea un meci ușor, din moment ce Steven Gerrard înscria deja în minutul 4. Însă SUA au egalat prin Dempsey în minutul 40, portarul englez Robert Green scăpând în poartă mingea șutată de jucătorul lui Fulham.
În repriza a doua, jucătorii lui Fabio Capello nu au făcut altceva decât să-l nimerească din toate pozițiile pe Tim Howard, în vreme ce, de partea cealaltă, Jozy Altidore era să îngroape Albionul în minutul 67 când, după ce a trecut ca un F16 pe lângă Carragher, a șutat pe colțul scurt, mingea fiind deviată în bară de Green.
În grupa C, duminică, 13 iunie, este programat cel de-al doilea meci, Slovenia-Algeria.