Bovine confiscate la Crucea în urma unui control al IGPR

233
1 min citire
4,5 tone de carne și produse din carne fără documente legale au fost confiscate în urma controalelor efectuate pentru prevenirea sustragerilor de animale și a comercializării ilegale a cărnii și produselor din carne rezultate în urma sacrificării animalelor.
Potrivit unui comunicat al MAI, în perioada 21 februarie - 20 martie a.c., sub coordonarea polițiștilor Direcției de Ordine Publică - IGPR, în județele Călărași, Constanța și Ialomița au fost organizate acțiuni interjudețene pentru prevenirea și combaterea furturilor de animale și a comercializării ilegale a cărnii și produselor din carne rezultate în urma sacrificării animalelor.
La acțiuni au participat atât de polițiști ai Direcției de Ordine Publică și ai județelor respective, cât și comisari ai Gărzii Financiare și specialiști din cadrul DSVSA județene.
În urma activităților desfășurate echipele de control au depistat 36 de infracțiuni, au aplicat aproape 7.000 de sancțiuni contravenționale și au confiscat 4,5 tone de carne și produse din carne.
În județul Constanța, localitatea Crucea, echipele de control au identificat un transport de 12 bovine cu o greutate totală de aproape 3 tone. Animalele erau transportate din județul Tulcea, fără documente de proveniență, iar autovehiculul folosit nu avea autorizația necesară, fapt pentru care s-a dispus confiscarea animalelor și sancționarea transportatorului.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0293 secunde