Cioroianu și Dăianu au rămas în afara listei PNL pentru europarlamentare

357
< 1 min citire
Consiliul Național Executiv, care definitivează ordinea candidaților PNL la Parlamentul European a început luni dimineața, după o ședință a Biroului Politic Central care a operat unele modificări în propunerea inițială pe liste - Adrian Cioroianu și Daniel Dăianu au rămas în afara celor 33.
Lista pe care conducerea PNL a votat-o în cadrul ședinței de miercuri a Biroului Politic Central propunea următoarea ordine pentru primii 11 pe lista lileralilor pentru Parlamentul European: Norica Nicolai, Adina Vălean, Renate Weber, Ramona Mănescu, Cristian Bușoi, Ardelean Ben-Oni, Ovidiu Silaghi, Adrian Cioroianu, Cătălin Turliuc, Radu Surugiu, Magor Csibi.
Într-o întâlnire avută însă luni dimineață, înaintea ședinței de Consiliului Național Executiv, s-a operat o schimbare - Magor Csibi a "urcat" pe un loc considerat, la limită, eligibil, anume poziția a opta, în locul lui Adrian Cioroianu, care nu se mai regăsește printre cei 33, deorece ar fi încercat să obțină un loc mult mai bun.
De asemenea, Daniel Dăianu, care nu era inclus pe lista inițială, a rămas în continuare în afara ei, potrivit unor surse acesta preferând să lucreze în Banca Națională a României.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0292 secunde