Guvernul a simplificat ținerea contabilității pentru firmele mici

276
2 min citire
Legea contabilității a fost modificată de către Executiv astfel încât povara administrativă pentru firmele cu cifră de afaceri de până la 35.000 de euro și active de aceeași valoare a fost considerabil ușurată, potrivit Money.ro.
Primul-ministru Emil Boc a spus că modificarea va micșora cheltuielile firmleor mici și va reduce birocrația. "Ministerului Finanțelor Publice a gândit o modalitate simplificată de contabilitate, care le ușurează cheltuelile și debirocratizează mecanismul relației cu statul. Circa 349.000 de firme au un sistem simplificat de contabilitate, ca o măsură de debirocratizare și susținere a mediului de afaceri", a declarat Boc după ședința de Guvern de miercuri.
Astfel, numărul documentelor contabile pe care firmele mici vor trebuie să le întocmească a fost redus. "Introducem un sistem simplificat pentru entitățile patrimoniale care au o cifră de afaceri de până în 35.000 de euro și active până la 35.000 euro, date la 31 decembrie 2010. Aceste entități nu vor mai întocmi cinci situații financiare, ci două, un bilanț și un cont de rezultate simplificate, nu vor mai întocmi situația fluxurilor de numerar sau a modificării capitalului și notele explicative. Totodată, aceste entități vor aplica un plan de conturi simplificat. În momentul de față, acesta cuprinde 400 de conturi, iar cel simplificat va avea doar 50", a precizat ministrul de Finanțe, Gheorghe Ialomițianu adăugând că aceste firme vor putea să depună bilanțul contabil doar anual, nu și semestrial.
O altă înlesnire acordată micilor întreprinzători este posibilitatea ca de contabilitatea firmelor lor să se ocupe și tineri absolvenți de învățământ superior economic, pe baza convenției civile. "Acest lucru l-am discutat cu corpul experților contabili și am dat o șansă acestor tineri să lucreze în contabilitate, mai ales că cei mai mulți dau examen și pentru acces la profesie și sunt persoane care efectuează stagiu de pregătire sub coordonarea experților contabili", și-a motivat Ialomițianu decizia. Responsabilitatea pentru ținerea contabilității incumbă administratorului și persoanelor care țin contabilitatea unei companii, iar semnarea situațiilor financiare cu sistem simplificat se va putea face și de către persoane fizice cu studii economice superioare.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0275 secunde