Liberalii refuză invitația președintelui la consultări pe tema Agenției Naționale de Integritate (ANI)

478
< 1 min citire
Conducerea PNL a decis, în urmă cu puțin, ca liberalii să nu mai participe la consultări cu președintele Traian Băsescu până când acesta nu va avea o atitudine de mediator, a anunțat Crin Antonescu, precizând că PNL va merge la reuniuni la Cotroceni doar în cazul unor situații de criză.
"PNL este decis să nu mai fie element de decor în acțiunile pur mediatice și partizane ale președintelui Traian Băsescu. Am luat decizia de a nu mai participa la niciun fel de consultări convocate de Traian Băsescu până când atitudinea, acțiunea și discursul politic ale domniei sale nu vor semăna cu ceea ce înseamnă un președinte echilibrat, moderator, un președinte care nu e partizan", a spus Crin Antonescu, la finalul ședinței BPC, citat de Mediafax.
El a subliniat că liberalii vor participa doar la consultările impuse de Constituție privind problemele majore de politică externă, o criză de Guvern sau dizolvarea Parlamentului.
Președintele Traian Băsescu are programate pentru astăzi, de la ora 17.00, consultări cu formațiunile parlamentare pe tema deciziei Curții Constituționale privind neconstituționalitatea unor prevederi din Legea de organizare și funcționare a Agenției Naționale de Integritate.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0812 secunde