Real Madrid s-a calificat în Final Four-ul Euroligii pentru prima oară în ultimii 15 ani

194
1 min citire
Real Madrid a câștigat meciul cinci al seriei cu Valencia din sferturile de finală ale Euroligii masculine de baschet, scor 66-58, și s-a calificat pentru prima oară în ultimii 15 ani în Final Four-ul care va avea loc între 6 și 8 mai la Barcelona, informează Antena3.ro.
Sub privirile lui Cristiano Ronaldo, aflat în tribunele sălii Caja Magica, echipa din capitala Spaniei a început mai slab, Valencia conducând la un moment dat și cu zece puncte în sfertul al doilea. Real a început revenirea și, după ce a intrat la pauză condusă cu două puncte, 40-42, a trecut în avantaj în sfertul trei și nu a mai cedat până în final.
Cel mai bun om al madrilenilor a fost Carlos Suarez (12 puncte, 10 recuperări), susținut excelent de Clay Tucker, care a venit de pe bancă și a înscris 12 puncte, dar și de Felipe Reyes, care a reușit 7 puncte și 10 recuperări. De cealaltă parte, cele 19 puncte și 6 recuperări reușite de Dusko Savanovic s-au dovedit insuficiente pentru ca Valencia să producă surpriza și să avanseze între cele mai bune patru echipe ale continentului.
În Final Four, Real Madrid va întâlni pe Maccabi Tel Aviv, cealaltă semifinală urmând să se dispute între Panathinaikos Atena și Montepaschi Siena. Învingătoarele din cele două meciuri vor juca marea finală pe data de 8 mai.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.026 secunde