Senatorul Cătălin Voicu rămâne în arest

207
< 1 min citire
Senatorul Cătălin Voicu rămâne în arest preventiv, după ce judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție au respins, astăzi, cererile de eliberare formulate de avocați și luate în discuție în urmă cu o zi, informează Mediafax.
Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție i-au audiat, marți, pe senatorul Cătălin Voicu și pe omul de afaceri Costel Cășuneanu timp de mai bine de șapte ore și jumătate.
După audierea celor doi, judecătorii instanței supreme au mai dezbătut, timp de aproximativ două ore, două solicitări privind măsura arestării lui Cătălin Voicu, dar și o cerere din oficiu privind legalitatea și temeinicia menținerii măsurii arestării preventive în cazul senatorului.
În cadrul acestor cereri, procurorul DNA a arătat că nu este de acord cu eliberarea senatorului, printre motive fiind și faptul că declarațiile lui Voicu și ale lui Cășuneanu de marți au contradicții. Totodată, procurorul a mai susținut că Voicu, în declarația sa, "a recunoscut că a cerut dosare, că s-a interesat despre dosare, că a preluat și a înmânat mai departe hotărâri ale instanței și că a discutat cu un judecător despre situația juridică a dosarului unuia dintre inculpați".

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0337 secunde