Toshiba și-a pus la dispoziție serviciile pentru a demonta în zece ani cele patru reactoare avariate de la centrala nucleară Fukushima, relatează sâmbătă AFP și Kyodo. Prin comparație, dezmembrarea centralei americane Three Mile Island 2, unde miezul unui reactor s-a topit în 1979, a durat aproape 14 ani, potrivit Money.ro.
Toshiba, unul dintre cei doi fabricanți de reactoare nucleare din Japonia alături de Hitachi, și-a trimis propunerea companiei Tokyo Electric Power /TEPCO/, operatorul și totodată proprietarul centralei nucleare Fukushima Daiichi /Nr. 1/, dar și guvernului, a precizat Kyodo, citând surse nespecificate.
Grupul crede că poate folosi experiența acumulată de filiala sa americană, Westinghouse Electric, în gestionarea accidentului de la Three Mile Island, pentru a accelera procesul de la Fukushima, potrivit Kyodo. 'În conformitate cu termenii propunerii, va fi nevoie de aproximativ 10 ani pentru a retrage barele de combustibil din reactoare și combustibilul uzat din bazinele de dezactivare, pentru a demola instalațiile și a decontamina solul', conform aceleiași surse.
Compania Hitachi ar urma să înainteze, la rândul său, o propunere împreună cu asociatul său, compania americană General Electric. Pe de alt parte, purtătorul de cuvânt al guvernului Yukio Edano a subliniat vineri că, dată fiind situația în continuare 'instabilă' de la centrală, nu a venit încă momentul fixării unui calendar pentru demontarea acesteia.
Muncitorii de la TEPCO încearcă de aproape o lună să restabilească alimentarea electrică și circuitele de răcire ale celor patru reactoare avariate de tsunamiul gigantic de la 11 martie. Lucrările sunt încetinite de scurgerile de apă radioactivă care s-au acumulat în clădirile reactoarelor și turbinelor.