Cel puțin 15 persoane au murit și alte aproximativ 18 au fost rănite, miercuri seară, după ce funicularul Gloria din Lisabona, unul dintre simbolurile turistice ale capitalei Portugaliei, a deraiat și s-a prăbușit în apropiere de Avenida da Liberdade.
Serviciile de urgență sunt toate la fața locului pentru a ajuta victimele.
Imaginile filmate la faţa locului arată funicularul, similar unui tramvai şi foarte popular printre turişti, care transporta persoane pe un deal din capitala portugheză, complet distrus.
„Ceea ce putem spune în acest moment este că există mai multe victime", a declarat pentru Reuters Paulo Sousa, şeful echipei de pompieri din Lisabona.
Primarul Lisabonei, Carlos Moedas, a oferit o actualizare privind intervenția serviciilor de urgență după incident.
El a declarat că este o „zi tragică pentru oraș”.
„Toate echipele Primăriei, inclusiv INEM (Serviciile Naționale de Urgență) și pompierii, suntem toate la fața locului, încercând să ajutăm victimele. Este un moment tragic pentru oraș, o perioadă foarte dificilă. Trebuie să fim aici și să lucrăm la fața locului", a spus Moedas.