Chișinăul a propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”

23
< 1 min citire
Chișinăul a propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1” - chisinaul-1782466833.webp
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”, la sfârșitul lunii iulie, în cadrul căreia să se discute despre Fondul de convergență, a anunțat vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, după o ședință a guvernului, informează Radio Chișinău.
Formatul de discuții „1+1” este unicul funcțional în condițiile actuale, susține vicepremierul moldovean. De obicei, negocierile cu privire la reglementarea transnistreană se desfășoară în formatul „5+2” (Republica Moldova, Transnistria, Ucraina, Rusia și OSCE, plus SUA și UE ca observatori), însă, de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina, acest format nu a mai putut fi reactivat, dat fiind faptul că doi dintre mediatori se află în război.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0302 secunde