Donald Trump anunţă că lideri europeni vor vizita SUA pentru discuţii privind războiul din Ucraina

187
< 1 min citire
Donald Trump anunţă că lideri europeni vor vizita SUA pentru discuţii privind războiul din Ucraina - 1-1757321394.jpg
Preşedintele american Donald Trump a declarat că mai mulţi lideri europeni vor vizita personal Statele Unite săptămâna aceasta pentru a discuta despre cum să pună capăt războiului dintre Rusia şi Ucraina, informează agenţia Reuters.
Adresându-se reporterilor după revenirea de la turneul de tenis US Open din New York, Trump a mai menţionat că va discuta în curând cu preşedintele rus Vladimir Putin.
Trump a adăugat că nu este mulţumit de stadiul războiului dintre Rusia şi Ucraina, după ce reporterii l-au întrebat pe preşedintele american despre un atac aerian masiv al Rusiei de duminică noaptea, despre care oficialii ucraineni au declarat că a provocat un incendiu la principala clădire guvernamentală din Kiev.
Însă preşedintele american şi-a exprimat din nou încrederea că războiul va fi soluţionat în curând.
„Situaţia dintre Rusia şi Ucraina o vom rezolva”, a declarat Trump.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.1072 secunde