Grecia va împrumuta 10-14 miliarde euro de la zona euro

158
1 min citire
Grecia va împrumuta 10-14 miliarde de euro de la fondul de urgență al zonei euro pentru a finanța un program de achiziție de obligațiuni ale statului elen, tranzacționate în prezent pe piața secundară la prețuri mult sub valoarea nominală, a declarat ministrul de Finanțe, Yannis Stournaras. Achizițiile de obligațiuni fac parte din modificările aduse de creditorii externi ai Greciei, țările zonei euro și FMI, la pachetul de împrumuturi pentru statul elen. Grecia trebuie să finalizeze achizițiile de obligațiuni, care ar reduce datoria țării, pentru a primi în decembrie noi fonduri.
"Este datoria noastră patriotică să facem acest program să meargă", a spus ministrul, citat de cotidianul Kathimerini.
Oficialul a respins speculații din piața financiară că guvernul ar urma să emită titluri de Trezorerie pentru a finanța achizițiile de obligațiuni și a afirmat că banii urmează să vină de la Facilitatea Europeană pentru Stabilitate Financiară (European Financial Stability Facility).
Stournaras nu a clarificat dacă programul de reducere a îndatorării prin achiziția de obligațiuni la prețuri mici este o condiție pentru eliberarea următoarei tranșe de ajutor extern, de 34,4 miliarde de euro, însă, a explicat că dacă această măsură nu va atrage suficient interes, există și un Plan B, despre care a refuzat să dea detalii. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0324 secunde