India a tras ”din greșeală” cu o rachetă în Pakistan

244
< 1 min citire
India a tras ”din greșeală” cu o rachetă în Pakistan - india-1647019208.jpg
India spune că a lansat accidental o rachetă în Pakistan miercuri, dând vina pe o „defecțiune tehnică” din timpul întreținerii de rutină.Armata pakistaneză a declarat că un „obiect zburător de mare viteză” s-a prăbușit în apropierea orașului Mian Channu, din est, iar traiectoria sa de zbor a pus în pericol zborurile de pasageri.
Ambele țări au arme nucleare.
Ministerul Apărării din India a declarat: „La 9 martie 2022, în cursul întreținerii de rutină, o defecțiune tehnică a dus la tragerea accidentală a unei rachete. Guvernul Indiei a ordonat o anchetă la la nivel înalt".
Potrivit Antena3.ro Islamabad a avertizat Delhi să „aibă grijă la consecințele neplăcute ale unei astfel de neglijențe" și să evite repetarea. Obiectul a fost lansat de la Sirsa, în statul Haryana.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Luni, 06 Decembrie 2021
Stire din Actualitate : Coliziune navală, pe coasta Indiei
Duminică, 26 Septembrie 2021
Stire din Actualitate : Un nou ciclon devastator amenință India
Pagina a fost generata in 0.0426 secunde