Iranul testează rachete cu rază scurtă de acțiune

771
1 min citire
Iranul testează rachete cu rază scurtă de acțiune - racheta-1309964980.jpg
Iranul a testat, ieri, în apropierea strâmtorii Ormuz, mai multe rachete sol - apă, în cursul unor manevre ale Gardienilor Revoluției, printre proiectilele lansate numărându-se și un model supersonic Khalij Fars, cu o rază de acțiune de 300 de kilometri. Forțele iraniene au lansat două rachete Khalij Fars (Golful Persic), un model balistic anti-navă prezentat pentru prima dată în februarie, despre care Teheranul afirmă că poate atinge ținte aflate la o distanță de 300 de kilometri, la viteză Mach 3, potrivit televiziunii iraniene Al-Alam.
Iranul susține că racheta a fost concepută și realizată de Gardienii Revoluției, responsabili pentru programul de rachete al Teheranului.
În cursul manevrelor începute săptămâna trecută, a mai fost lansată și o rachetă sol-apă Tondar, cu o rază de acțiune de "100 - 200 de kilometri".
Lansările de rachete au avut loc în regiunea Bandar e Jask, în Oceanul Indian, în apropierea strâmtorii Ormuz, punct de tranzit pentru 40 la sută din traficul maritim petrolier provenit din țările Golfului.
Comandantul Gardienilor Revoluției, generalul Mohammad Ali Jafari, a afirmat luni că Iranul este pregătit să blocheze strâmtoarea în cazul în care va fi amenințat și că intenționează să își consolideze prezența militară în zonă.
Forța de elită a armatei iraniene a lansat la 28 iunie alte 14 rachete - o rachetă Ghadr cu rază medie de acțiune (1.800 kilometri) și 13 proiectile cu rază scurtă de acțiune: Zelzal (400 de kilometri) și Shahab 1 și Shahab 2 (300, respectiv 500 de kilometri).

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0402 secunde