ONU cere Israelului să prevină un genocid în Gaza

40
< 1 min citire
ONU cere Israelului să prevină un genocid în Gaza - onu-1779181118.webp
Organizația Națiunilor Unite a cerut ca Israelul să ia toate măsurile posibile pentru a preveni acte de genocid în Gaza, denunțând semnele de epurare etnică observate în această regiune și în Cisiordania, informează agenția AFP.
Într-un nou raport, Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului a atras atenția că acțiunile Israelului în Gaza de la începutul războiului, pe 7 octombrie 2023, au constituit încălcări flagrante ale dreptului internațional, echivalând în multe cazuri cu crime de război și alte atrocități.
În concluzia raportului, Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Turk, a cerut Israelului să asigure respectarea unei hotărâri a Curții Internaționale de Justiție din 2024 care îi impune să ia măsuri pentru a preveni actele de genocid în Gaza.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.1127 secunde