Prințul Harry va fi retras din Afganistan

275
< 1 min citire
Prințul Harry va fi retras din Afganistan, unde se află de 10 săptămâni, după ce un site american a dezvăluit prezența sa pe front, a relatat vineri presa britanică, citată de AFP.
Ministerul britanic al Apărării a făcut un anunț oficial în acest sens vineri, potrivit acelorași surse.
Prințul Harry, al treilea în ordinea succesiunii la tronul Marii Britanii, este primul membru al familiei regale care a fost trimis în prima linie pe front, după unchiul său, Andrew, care a luptat în războiul din insulele Malvine, în 1982.
Ministerul britanic al Apărării a fost nevoit să anunțe oficial că prințul Harry se află în Afganistan după ce mai multe site-uri străine, au făcut publică informația fără a consulta autoritățile de la Londra.
În pofida unui acord încheiat de Londra cu presa britanică și internațională pentru a păstra secretul până la întoarcerea prințului Harry din Afganistan, după patru luni de la desfășurare, "unele site-uri străine", printre care cel american Drudge Report, au făcut publică informația.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0309 secunde