Două opere celebre, două seri de spectacol, pe scena Colegiului de Arte din Constanța

40
< 1 min citire
Două opere celebre, două seri de spectacol, pe scena Colegiului de Arte din Constanța - nunta-lui-figaro-1781259914.webp
Iubitorii muzicii clasice sunt invitați în acest weekend la două spectacole de excepție, organizate de Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”, găzduite de Colegiul Național de Arte „Regina Maria” din Constanța.
Sâmbătă, 13 iunie 2026, de la ora 19:00, publicul va putea urmări celebra operă „Nunta lui Figaro”, una dintre cele mai apreciate creații ale compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart. Spectacolul impresionează prin povestea plină de umor, intrigile amoroase și muzica sa inconfundabilă, considerată un reper al repertoriului liric universal.
Duminică, 14 iunie 2026, tot de la ora 19:00, pe aceeași scenă va fi prezentată opera „Tosca”, capodopera semnată de Giacomo Puccini. Drama pasională, încărcată de emoție, iubire și sacrificiu, este una dintre cele mai îndrăgite lucrări din istoria operei, datorită muzicii sale spectaculoase și forței dramatice a personajelor.
Cele două reprezentații oferă publicului constănțean ocazia de a redescoperi frumusețea operei și de a se bucura de interpretările artiștilor lirici ai teatrului constănțean, într-un cadru dedicat artei și culturii.
Biletele pot fi achiziționate de la agenția teatrului sau prin platformele de ticketing partenere.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0341 secunde