Dublă lansare de carte la Constanța. Povestea aromânilor din Munții Pind, spusă în romanele Stelianei Duliu-Bajdechi

27
2 min citire
Dublă lansare de carte la Constanța. Povestea aromânilor din Munții Pind, spusă în romanele Stelianei Duliu-Bajdechi - lansare-carte-1782128257.webp
Constanța găzduiește joi, 25 iunie 2026, de la ora 17.00, un eveniment dedicat memoriei, identității și destinului aromânilor. La hotelul Continental Forum, scriitoarea Steliana Duliu-Bajdechi își va lansa două volume din seria „Fiii Avdellei” – „Timpul regăsirii” și „Timpul fără de odihnă”.
Cele două romane aduc în prim-plan lumea aromânilor din Munții Pind, cu istoria lor zbuciumată, poveștile de familie, rădăcinile și drama unui neam purtat prin Balcani și prin Europa. În paginile cărților, autoarea reconstituie, cu sensibilitate și minuțioasă documentare, un univers marcat de migrație, pierdere și speranță, în care personajele încearcă să păstreze ceea ce au mai de preț: limba, credința, iubirea, memoria și apartenența.
Inspirată inclusiv de povestea propriei familii, Steliana Duliu-Bajdechi propune o incursiune literară în destinul aromânilor stabiliți, de-a lungul timpului, și în România. Astfel, „Timpul regăsirii” și „Timpul fără de odihnă” devin mai mult decât două romane de familie: sunt o evocare a unui întreg neam, așezată la granița dintre adevăr istoric, memorie și ficțiune.
Evenimentul de lansare va fi moderat de jurnalistul Viorel Ilișoi, iar despre cele două volume vor vorbi Anaid Tavitian, dr. Amelia Stănescu și dr. Maria Pariza.
Cu acest prilej, la stand vor putea fi găsite și alte titluri apărute la Editura GRI.
Steliana Duliu-Bajdechi este un cunoscut jurnalist, realizator în cadrul Studioului Regional Radio România Constanța. A conceput emisiuni complexe de actualitate culturală. A inițiat și coordonat proiectul „Gala Premiilor pentru Dialog Intercultural, Radio Constanţa", desfășurat între 2008-2013. În 2012 a primit titlul de realizator de excepţie al Radiodifuziunii Române.
A absolvit Institutul Politehnic București în 1986 și, după intrarea în presă în 1991, Școala Națională de Studii Politice și Administrative din București, Facultatea de Comunicare și Relații Publice. Are un masterat în „Studii culturale” la Universitatea „Ovidius” din Constanța. A fost partener în organizarea unor acţiuni culturale şi proiecte europene. A participat la seminarii de dialog interetnic (Constanţa, București, Freiburg-Germania, Lorient-Franţa). A fost președinte al Filialei Constanța a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România, între 2009-2018.
Este autoarea volumului de studii istorice „Drumuri sub cenuşă. România și Grecia între 1944-1949 – Constanţa", Editura „Dobrogea”, 2009.
 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0301 secunde