Elevii, în audiență la autoritățile orașului Murfatlar

106
1 min citire
Plecând de la premiza că responsabilitatea civică se poate educa de la vârste foarte fragede, elevii Școlii Gimnaziale "Adrian V. Rădulescu" au trăit experiența primei audiențe la autoritățile orașului Murfatlar.
În fața primarului, a viceprimarului, consilierilor locali și reprezentanților Poliției locale și rutiere, elevii au prezentat proiecte legate de viața comunității.
Reuniți în sala de ședințe a Consiliului local, atât elevii de la clasele primare, cât și de la clasele gimnaziale au prezentat cu convingere proiectele realizate, coordonați de cadrele didactice ale școlii. "Clipa salvatoare", proiect legat de înființarea unui centru local de urgență medicală; "Pubela verde", proiect ecologic legat de colectarea selectivă și reciclare a deșeurilor; "1 km și jumătate de mișcare și sănătate", având ca țintă realizarea unei piste pentru bicicliști; "Noi facem diferența", proiect ce pune în discuție problema câinilor comunitari prezenți pe străzi, au stârnit interesul auditoriului.
"Proiectul Cetățeanul" este implementat în România de Institutul Intercultural Timișoara, ONG înființat în 1992 cu sprijinul Consiliului Europei, care are printre domeniile principale de activitate educația pentru cetățenie democratică. Această metodă se bazează pe învățarea prin cooperare, focalizându-se pe participare civică a elevilor, atât la nivel local cât și județean.
În perioada noiembrie-decembrie, un număr de 26 de cadre didactice de la Școala Gimnazială "Adrian V. Rădulescu", dar și din județ au urmat cursul de perfecționare "Proiectul Cetățeanul", având ca formatori ai Casei Corpului Didactic pe Lavinia Popescu și Anamaria Burada. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.028 secunde