Banking, agricultură, piaţă de capital. INFO economic

164
1 min citire
Banking, agricultură, piaţă de capital. INFO economic - info-1759316161.jpg
l Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a coborât miercuri, 1 octombrie, la 6,50% pe an, de la 6,51% pe an în şedinţa precedentă, ajungând la nivelul dobânzii de politică monetară, informează Banca Naţională a României.
Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a scăzut la 6,65% pe an, de la 6,66%, iar ROBOR la 12 luni a stagnat la 6,84%.
l Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, prin intermediul centrelor judeţene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creşterii animalelor (ameliorare rase), solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna iulie 2025.
Suma plătită este în valoare de 2,9 milioane de lei şi se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.
l Indicele BET a crescut cu 12,05% în primul semestru din acest an, faţă de finalul anului 2024, reflectând încrederea în companiile listate, iar capitalizarea bursieră a urcat la 396,15 miliarde de lei, cu 13,1% peste nivelul de la sfârşitul anului trecut, a anunţat preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară, Alexandru Petrescu.
Potrivit acestuia, în ansamblu, piaţa de capital din România a reuşit să îşi menţină dinamica pozitivă în ciuda presiunilor externe şi a vulnerabilităţilor interne, consolidându-se ca pilon de stabilitate şi de oportunitate investiţională. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Miercuri, 24 Septembrie 2025
Stire din Economie : Bursă, agricultură, banking. INFO economic
Pagina a fost generata in 0.0426 secunde