Economia zonei euro a scăzut pentru prima dată în al doilea trimestru al anului, din cauza scăderii investițiilor și consumului, conform oficiului de statistică al Uniunii Europene.
Economia celor 15 state a scăzut cu 0,2%, în comparație cu primele 3 luni ale anului, a anunțat Eurostat, confirmând temerile de intrare în recesiune, în zona monedei unice.
Scăderea din al doilea trimestru este o premieră pentru zona ce a și-a început existența in 1995. Al doilea rezultat slab s-a înregistrat în al doilea trimestru al anului 2003 când economia nu a crescut, însă nici nu a scăzut.
Analiștii sunt convinși că aceeași scădere se va putea vedea și în al treilea trimestru al acestui an.
Eurostat a confirmat scăderea PIB-ului de 1% și a consumului, cu 0,2%. De asemenea, cheltuielile guvernamentale au crescut cu 0,5%.
Exporturile au scăzut cu 0,2% iar importurile cu 0,5%.
În toate sectoarele economiei, PIB-ul a scăzut: construcții – 1,8%, sectorul energetic – 0,7%, comerț – 0,4%, transporturi și sectorul comunicațiilor – 0,4%.