Greva generală, repriza a II-a, la "Daewoo - Mangalia"

795
< 1 min citire
Greva generală, repriza a II-a, la
Sindicatul "Navalistul" și administrația companiei mixte româno-sud coreene "Daewoo - Mangalia Heavy Industries" sunt din nou pe picior de război. Organizația profesională a anunțat că reia greva generală întreruptă pe data de 14 iunie 2010, în urma deciziei Tribunalului Constanța. La recursul formulat de sindicat, Curtea de Apel Constanța a decis că greva a fost legală. Începând de astăzi, 11 octombrie 2010, sindicaliștii întrerup lucrul până la satisfacerea revendicărilor.
Marin Florian, președintele organizației sindicale, a declarat că a fost rugat de conducerea companiei să amâne greva cu o săptămână, întrucât joi urmează să sosească președintele companiei grecești Tsakos, care va asista la ceremonia de botez a unei nave. Sindicatul a refuzat să dea curs solicitării.
Pentru ziua de marți, 12 octombrie, este programată o nouă rundă de negocieri între sindicat și administrație. Gemal Memetcea, directorul de resurse umane al companiei DMHI, a declarat pentru cotidianul "Cuget Liber" că, după greva din 14 iunie, compania a acordat unilateral o creștere salarială de 40 lei. "Acum avem nevoie de o săptămână pentru a definitiva situația contractelor de construcții noi pe 2011. În funcție de aceasta vom putea discuta de salariile anului viitor", a afirmat acesta.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0313 secunde