În perioada următoare,

Managerii estimează scăderi importante în sectorul de construcții, comerț și servicii

354
< 1 min citire
Potrivit opiniilor exprimate în luna ianuarie 2010, de către managerii societăților comerciale, se conturează pentru perioada februarie - martie 2010 o scădere moderată a activității în industria prelucrătoare și o scădere în sectorul de construcții, comerțul cu amănuntul și servicii, în raport cu perioada anterioară, a anunțat Institutul Național de Statistică.
Managerii din industria prelucrătoare preconizează, pentru următoarele luni, o scădere moderată a volumului producției. În ceea ce privește numărul de salariați se estimează de asemenea o scădere.
Pentru unele dintre activități se va înregistra o tendință de scădere mult mai accentuată decât pe total: fabricarea altor mijloace de transport, metalurgie, prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn și plută, cu excepția mobilei.
În activitatea de construcții se va înregistra, pentru următoarele luni, o tendință de scădere atât a volumului producției, cât și a stocului de contracte și comenzi. Managerii estimează tot o scădere și a numărului de salariați, atât pe total, cât și pe grupe de mărime a întreprinderilor.
Volumul total al vânzărilor de mărfuri va avea o tendință de scădere moderată. Volumul comenzilor adresate de către unitățile comerciale furnizorilor de mărfuri vor înregistra scădere.
În plus, angajatorii prognozează o scădere și a numărului de salariați din acest sector.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0298 secunde