Nava "Caledonia" e eșuat în portul Constanța

290
< 1 min citire
Nava
Duminică, 5 martie 2017, cargoul de mărfuri generale "Caledonia" a efectuat manevra de ieșire din dana 35 - 36 a portului Constanța, după ce a încărcat 10.678 tone de laminate. 
În jurul orei 11, în timpul manevrei, vasul a atins uscatul cu prova și a rămas blocat în bazinul portuar, în dreptul danelor Ro4 - Ro5 și 39. În urma incidentului, a fost efectuată o inspecție subacvatică la navă, care a durat aproximativ o oră. 
Duminică seara, după ora 21.30, a început descărcarea unei cantități de până la 1.000 tone marfă, pentru a ușura nava și a o repune în plutire. Apoi, nava va fi dusă într-o dană sigură, pentru pentru a fi reîncărcată și pleca în condiții de siguranță, se arată într-un comunicat de presă al Companiei Naționale Administrația Porturilor Maritime Constanța.
Nu au fost date publicității informații despre cauzele incidentului și despre eventualele stricăciuni suferite de corpul navei. 
"Caledonia" are capacitatea de 35.079 tdw, lungimea de 188,30 metri și lățimea de 27,68 metri, a fost construit în anul 2002 și este înmatriculat sub pavilion Malta.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0361 secunde