După mai bine de un an de criză pe piața imobiliară, proprietarii privați n-au reușit să învețe nimic. Drept urmare, inevitabilul s-a produs – au ajuns să ceară prețuri mai mari decât agențiile.
"Agenții par mai ancorați în realitățile pieței de profil, prețurile practicate de ei fiind cu până la 8,5% mai mici decât cele ale proprietarilor. Aceștia din urmă tind să își seteze așteptările prea sus, raportându-se în mod subiectiv la poveștile de succes ale altor proprietari care au reușit să încheie tranzacții spec-taculoase în perioada de vârf a pieței", consideră Adrian Eri-mescu, directorul general al portalului Imobiliare.ro.
Celor care vor să își vândă casa, analiștii imobiliari le recomandă să se pună în postura unui "vânzător" și să privească spre o tranzacție strict din perspectiva financiară.
Potrivit Forbes, să încerci să îți vinzi casa de unul singur, mai ales dacă nu ai mai făcut așa ceva, poate fi destul de dificil. Astfel, un agent imobiliar, deși va percepe un comision, poate ajuta la fixarea rapidă a unui preț corect și competitiv: "Agenții au și experiență la negociere, știu să soluționeze problemele care pot apărea în timpul unei tranzacții și sunt la curent cu actele și documentele nece-sare".
O altă mare greșeală este fixarea unui preț nerealist. În special acum, în condiții de criză, o proprietate supraa-preciată nu se va vinde. La fel de greșit este să nu lași loc de negociere și să aștepți să primești exact prețul cerut, spun agenții imobiliari.