Romgaz a demarat importurile de gaze naturale pentru asigurarea consumului în zilele geroase

326
2 min citire
Romgaz a demarat importurile de gaze naturale pentru asigurarea consumului în zilele geroase - gaze44568864387452200-1327864056.jpg
Societatea Națională de Gaze Naturale Romgaz SA Mediaș a demarat importurile de gaze naturale pentru asigurarea consumului în zilele geroase, a anunțat SNGN Romgaz, într-un comunicat remis duminică Agerpres.
"Scăderea temperaturii aerului în unele zone din România a determinat creșterea accentuată a consumului de gaze naturale. Romgaz asigură producția maximă de gaze naturale din câmpurile de gaze exploatate, gaze comercializate în principal către E.ON România și Gdf Suez România, livrând clienților săi la nivelul contractelor încheiate cu aceștea", a precizat purtătorul de cuvânt al SNGN Romgaz, directorul general adjunct SNGN Romgaz, Lucian Stancu, în documentul menționat.
Acesta a precizat că Romgaz a demarat importurile de gaze naturale, de sâmbătă, 28 ianuarie 2012, deși nu are competențe în echilibrarea pieței de gaze naturale din România.
Sucursala de Înmagazinare Gaze Naturale din cadrul Romgaz, operatorul depozitelor de înmagazinare, a pus la dispoziția proprietarilor de gaze din depozite capacitatea maximă de extragere a gazelor naturale.
Conform datelor Romgaz, la finele ciclului de înmagazinare (octombrie 2011) stocurile de gaze din depozitele de Romgaz au fost realizate la nivelul capacității maxime a acestora.
ANM a emis, sâmbătă, o atenționare Cod Galben de temperaturi extrem de scăzute, valabilă până pe data de 3 februarie, în 37 de județe, inclusiv municipiul București. Potrivit sursei citate, în intervalul 28 ianuarie - 3 februarie a.c., va fi Cod Galben de ger în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, minimele încadrându-se, pe arii extinse, între -25 și -15 grade Celsius.
Conform datelor centralizate de Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), consumul de gaze naturale în România a totalizat 133,228 milioane MWh, în primele 11 luni din 2011, fiind mai mare cu circa 4,44% față de cel din perioada similară a anului precedent, care s-a cifrat la 127,557 milioane MWh.
Producția internă de gaze naturale ce intră în consum a reprezentat, în noiembrie 2011, 82,03% din totalul surselor, primii doi producători (Romgaz și Petrom) acoperind 98,32% din această sursă.
Importul ce a intrat în consum a reprezentat diferența, respectiv 17,97%. Primii trei importatori - furnizori interni - au realizat împreună 59,46%.
Prețul gazelor naturale din import a fost, în noiembrie, de 483 dolari/1.000 mc (146,31 lei/MWh), în creștere, în dolari, față de prețul din luna anterioară, care a fost de 479 dolari/1.000 mc (141,61 lei/MWh).

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0354 secunde